Maaklerteenuse standard EVS-EN 15733:2010

Ajakirjandus, nagu alati, on seoses  Maaklerteenuse standardiga palju vahtu üles kloppinud, süüvimata asja sisusse.

Kõigepealt on  meedias tehtud oluline viga – kehtima ei hakka uus teenusstandard, vaid novembris on valminud selle eesti keelne tõlge. Eesti Standardikeskus kinnitas 2010  aasta märtsis dokumendi EN 15733:2009 siseriiklikult numbriga EVS-EN 15733:2010, pealkirjaga „Kinnisvaramaaklerite teenused. Nõuded kinnisvaramaaklerite teenuste pakkumisele“. Seega kehtib see standard juba 2010 aasta märtsist, mis siis, et ta oli inglise keeles. Miks selle standardi tõlkimisega nii kaua venitati, tuleks küsida Eesti Standardikeskuselt.

Standardid ei ole õigusaktid. Standardid on enamasti vabatahtlikud dokumendid, mis ei ole mõeldud õigusaktideks, vaid juhend- või abimaterjalideks neile, kes soovivad standardeid kasutada ning näevad selles endale kasu. Kui aga riik on oma õigusaktiga standardi kohustuslikuks teinud, siis peab seda standardit ka jälgima. Käesolevat standardit riik kohustuslikuk ei ole teinud.

Mis siis nüüd muutub/muutus? Hea on see, et vajalik dokument lõpus ära tõlgiti ja kõik inimesed, kes seda soovivad, võivad seda lugeda nüüd eesti keeles. Kahjuks ei ole standardit võimalik tasuta lugeda – selle eest peab välja käima 10,90 raha. Võlaõigusseadus jääb ikka põhiliseks dokumendiks lepingute sõlmimisel. Korralikud maaklerid, kes järgisid seadust, järgivad ka edaspidi seadust, need kes seda ei teinud, ei hakka ka selle tõlke ilmumisega seda järgima.

Võtke asja rahulikult, valige maaklereid ikka selle järgi, mida nendest räägitakse ja millised on vastukajad maakleri tööle, siis juhtub ka vähem arusaamatusi ja vääritimõistmist.

 

 

 

Category(s): Kinnisvara, Kinnisvara müük
Tags: ,

Comments are closed.